Lista aktualności Lista aktualności

Podsumowanie "Akcji Żaba"

W tym roku już dziesiąty raz byliśmy uczestnikami „Akcji Żaba” organizowanej przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

W tym roku już dziesiąty raz byliśmy uczestnikami „Akcji Żaba” organizowanej przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

Płazów w tym roku było mniej, ale chętnych do ich przenoszenia nie brakowało.

 Po stronie Nadleśnictwa Żmigród w akcji uczestniczyło 96 uczniów ze szkół podstawowych w: Żmigrodzie, Powidzku, Radziądzu i Sułowie. Przejścia jak co roku były dwa: jedno przy stawie „Jamnik”, a drugie przy stawie „Przydrożnym”.

Ogółem uratowano 7700 płazów, w tym około połowę to ropucha szara. W śród pozostałych gatunków znalazły się takie „rarytasy” jak kumak nizinny i traszka grzebieniasta. Kto je znalazł mógł być z siebie dumny bo udało mu się uratować zagrożone gatunki chronione prawem Unii Europejskiej.

 Niestety  trzeba powiedzieć, że w stosunku do lat ubiegłych, nastąpił spadek liczebności płazów o około 35%. Czyżby, pomimo podejmowanych działań, płazy miały zginąć z naszych lasów? Miejmy nadzieję że tak się nie stanie i w przyszłym roku będzie ich znacznie więcej.

Podsumowanie i zakończenie tegorocznej akcji nastąpiło 13 maja w Miliczu.

"Święto Żaby, jak nazywamy spotkanie końcowe wszystkich uczestników i w tym roku odbywało się tradycyjnie przy pięknej słonecznej pogodzie. W Miliczu stawaili się wszyscy uczestnicy akcji. Były konkursy, gry i zabawy. Jak zwyle było mnóstwo roześmianych, śpiewających i skaczących "żabek". Popatrzcie sami.